| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Adly |
| Model Name | Jet 100 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 95 ccm (5.8 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø52.0 mm x 45.0 mm (Ø2.05 inches x 1.77 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.16 |
| Compression Ratio | 5.8:1 |
| Stroke | 2 |
| Ignition | C.D.I |
| Starter System | Electric & kick |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 120/90-10 |
| Rear Tire | 130/90-10 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1730 mm (68.11 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.77 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.31 inches) |
| Wheelbase | 1220 mm (48.03 inches) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 7.50 HP (5.5 kW) at 7000 RPM |
| Top Speed | 85.0 km/h (53mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |