| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | Atlantic 125 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | OHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | Electronic CDI with automatic advance. |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump. Forced lubrication with mechanical oil pump. |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic centrifugal dry clutch |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | High strength steel with closed double cradle. |
| Front Suspension | 35 mm hydraulic fork. |
| Front Suspension Travel | 90 mm (3.54 inches) |
| Rear Suspension | Engine assembly acting as swingarm. Double chamber hydraulic shock absorber with 5 positions for spring preload. Wheel travel 100 mm. |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.94 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Front Tire | 110/90-13 |
| Rear Tire | 130/70-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2100 mm (82.68 inches) |
| Overall Width | 900 mm (35.43 inches) |
| Overall Height | 1400 mm (55.12 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1470 mm (57.87 inches) |
| Dry Weight | 199.0 kg (439 lb) |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 20.11 HP (14.7 kW) at 9600 RPM |
| Max Torque | 12.00 Nm (8.82 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.09 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 16.7 seconds |
| 0-60 mph | 15.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |