| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | ETV 1000 CapoNord |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 997.62 ccm (60.88 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø97.0 mm x 67.5 mm (Ø3.82 inches x 2.66 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.44 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 175 mm (6.89 inches) |
| Rear Suspension Travel | 185 mm (7.28 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø270 mm (Ø10.63 inches) |
| Front Tire | 110/80-vr19 |
| Rear Tire | 150/70-vr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2310 mm (90.94 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.68 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1560 mm (61.42 inches) |
| Dry Weight | 215 kg (474 lb) |
| Fuel Capacity | 25 litres (6.61 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 5 litres (1.32 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 98.00 HP (71.5 kW) at 8250 RPM |
| Max Torque | 97.00 Nm (71.32 ft*lbs) at 6250 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.41 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.2 seconds |
| 0-60 mph | 4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |