| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | Falco 1000 SL |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Sport-touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 997.6 ccm (60.88 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 815 mm (32.09 inches) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.71 inches) |
| Dry Weight | 190 kg (419 lb) |
| Fuel Capacity | 21 litres (5.55 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 118.00 HP (86.1 kW) at 9250 RPM |
| Max Torque | 95.70 Nm (70.37 ft*lbs) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.55 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |