| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | Pegaso 650 Trail |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Trial |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 660 ccm (40.28 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø100.0 mm x 84.0 mm (Ø3.94 inches x 3.31 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.19 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Integrated electronic engine management system. Electronic fuel injection. |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Dry sump with oil pump. |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Steel, open cradle, single spar frame. |
| Front Suspension | 45 mm fork. |
| Rear Suspension | High strength steel swingarm. |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 100/90-19 |
| Rear Tire | 130/80-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2232 mm (87.87 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.28 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 27.9° degrees |
| Trail | 129 mm (5.08 inches) |
| Wheelbase | 1510 mm (59.45 inches) |
| Ground Clearance | 270 mm (10.63 inches) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 48.00 HP (35.0 kW) at 6000 RPM |
| Max Torque | 59.00 Nm (43.38 ft*lbs) at 5000 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |