| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | RSV Mille |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 997.62 ccm (60.88 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø97.0 mm x 67.5 mm (Ø3.82 inches x 2.66 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.44 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.72 inches) |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.31 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 190/50-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Width | 725 mm (28.54 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.71 inches) |
| Dry Weight | 187 kg (412 lb) |
| Weight Distribution (front - rear) | 50% - 50% |
| Fuel Capacity | 18 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 130.00 HP (94.9 kW) at 9500 RPM |
| Max Torque | 101.00 Nm (74.26 ft*lbs) at 7250 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.62 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.3 seconds |
| 0-60 mph | 3.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |