| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | RX 125 |
| Year | 2005 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø56.0 mm x 49.5 mm (Ø2.2 inches x 1.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.13 |
| Stroke | 2 |
| Ignition | cdi |
| Starter System | Electric and Kick starter |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | Auto |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1920 mm (75.59 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.92 inches) |
| Wheelbase | 1250 mm (49.21 inches) |
| Dry Weight | 110 kg (243 lb) |
| Fuel Capacity | 2.1 litres (0.55 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 10.05 HP (7.3 kW) at 9500 RPM |
| Max Torque | 7.60 Nm (5.59 ft*lbs) at 7500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.08 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 20.2 seconds |
| 0-60 mph | 19.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |