| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | RX 125 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø54.0 mm x 0.0 mm (Ø2.13 inches x 0 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Dell carburetor and #146; Garden VHST 28 |
| Ignition | Electronics to capacitive discharge CDI |
| Starter System | Kick |
| Lubrication System | Miscelazione separated with volumetric pump and variable capacity |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Chassis in steel to high resistenziale with double beam to attice and double crib with reggisella decomposable |
| Front Suspension | Teleidraulica staple to steles turned upside down from 40mm, excursion rotates 260mm |
| Front Suspension Travel | 260 mm (10.24 inches) |
| Rear Suspension | Oscillating Forcellone in steel, hydraulic monoshock-absorber with piggy-back, excursion rotates 270mm |
| Rear Suspension Travel | 270 mm (10.63 inches) |
| Front Brakes | Single disc. floating clamp to double quantity pistoncino parallel |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. floating clamp to single pistoncino |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 120/90-18 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2255 mm (88.78 inches) |
| Overall Width | 850 mm (33.46 inches) |
| Overall Height | 1415 mm (55.71 inches) |
| Seat Height | 925 mm (36.42 inches) |
| Dry Weight | 116.0 kg (256 lb) |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.30 litres (0.34 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Torque | 12.20 Nm (8.97 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Top Speed | 115.0 km/h (71mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |