| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | SportCity 250 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 244 ccm (14.89 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø72.0 mm x 60.0 mm (Ø2.83 inches x 2.36 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.2 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Electronic fuel injection |
| Ignition | Electronic inductive discharge ignition with variable advance |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump. Forced circulation with mechanical pump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic centrifugal dry clutch |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Open cradle in high tensile strength steel |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork with 35 mm stanchions. Wheel travel 100 mm |
| Rear Suspension | Engine unit acting as swinging arm. Double hydraulic shock absorber with adjustable preload. Wheel travel 80 mm |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-15 |
| Rear Tire | 130/80-15 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2100 mm (82.68 inches) |
| Overall Width | 900 mm (35.43 inches) |
| Seat Height | 148 mm (5.83 inches) |
| Wheelbase | 1360 mm (53.54 inches) |
| Dry Weight | 148.0 kg (326 lb) |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.50 litres (0.4 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 30.17 HP (22.0 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 21.00 Nm (15.44 ft*lbs) at 6250 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.18 Hp/Kg |
| Top Speed | 128.0 km/h (80mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 7.6 seconds |
| 0-60 mph | 7.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |