| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Aprilia |
| Model Name | SR 50 R Factory |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø40.0 mm x 39.3 mm (Ø1.57 inches x 1.55 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.02 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. EFI low flow injector. |
| Ignition | High power inductive ignition. |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Separate mixing with mechanical pump. |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic centrifugal dry clutch. |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Split single cradle in high tensile tubular steel. |
| Front Suspension | Hydraulic fork. |
| Front Suspension Travel | 90 mm (3.54 inches) |
| Rear Suspension | Engine unit acting as swingarm, secured to the frame by linkages on radial silent block mountings. |
| Rear Suspension Travel | 70 mm (2.76 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Front Tire | 130/60-13 |
| Rear Tire | 130/60-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1860 mm (73.23 inches) |
| Overall Width | 705 mm (27.76 inches) |
| Overall Height | 1200 mm (47.24 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.79 inches) |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |