| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Arctic Cat |
| Model Name | TRV 450 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 443 ccm (27.03 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø89.0 mm x 71.2 mm (Ø3.5 inches x 2.8 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.25 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. EFI |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Double A-Arm. Ride-In Suspension |
| Front Suspension Travel | 254 mm (10 inches) |
| Rear Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension Travel | 254 mm (10 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front Tire | 25/8-12 |
| Rear Tire | 25/10-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2504 mm (98.58 inches) |
| Overall Width | 1206 mm (47.48 inches) |
| Overall Height | 1219 mm (47.99 inches) |
| Wheelbase | 1473 mm (57.99 inches) |
| Ground Clearance | 1278 mm (50.31 inches) |
| Dry Weight | 328.4 kg (724 lb) |
| Fuel Capacity | 21.57 litres (5.7 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |