| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | ATK |
| Model Name | 700 Intimidator |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Motocross / Dirtbike |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 685 ccm (41.8 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø100.0 mm x 87.0 mm (Ø3.94 inches x 3.43 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.15 |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. 39mm Keihin |
| Ignition | SEM 130w |
| Starter System | Kick |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 945 mm (37.2 inches) |
| Wheelbase | 1486 mm (58.5 inches) |
| Ground Clearance | 356 mm (14.02 inches) |
| Dry Weight | 108.0 kg (238 lb) |
| Fuel Capacity | 9.46 litres (2.5 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |