| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Bajaj |
| Model Name | Discover |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 134 ccm (8.18 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet, Multi-plate Type |
| Gearbox | 4 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Double Cradle Type |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Tralling arm with coaxial hydraulic shock absorbers and coil springs |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes Diameter | Ø130 mm (Ø5.12 inches) |
| Front Tire | 2.75-17 |
| Rear Tire | 100/90-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2030 mm (79.92 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.92 inches) |
| Overall Height | 1065 mm (41.93 inches) |
| Wheelbase | 1305 mm (51.38 inches) |
| Ground Clearance | 179 mm (7.05 inches) |
| Dry Weight | 133.0 kg (293 lb) |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 12.92 HP (9.4 kW) at 8500 RPM |
| Max Torque | 11.88 Nm (8.74 ft*lbs) at 6500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.09 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 16.7 seconds |
| 0-60 mph | 15.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |