| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BamX |
| Model Name | BX50-S Side Kick |
| Year | 2010 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø39.0 mm x 41.1 mm (Ø1.54 inches x 1.62 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.95 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Pressure/Splash |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm Mono Shock |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 145/70-8 |
| Rear Tire | 145/70-8 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 610 mm (24.02 inches) |
| Wheelbase | 940 mm (37.01 inches) |
| Ground Clearance | 76 mm (2.99 inches) |
| Dry Weight | 79.8 kg (176 lb) |
| Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 2.00 HP (1.5 kW) at 6000 RPM |
| Max Torque | 2.80 Nm (2.06 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.02 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |