| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Benelli |
| Model Name | 125 2 C |
| Year | 1976 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 125 ccm (7.63 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Bore x Stroke | Ø42.5 mm x 44.0 mm (Ø1.67 inches x 1.73 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.97 |
| Stroke | 2 |
| Timing System | PORT CONTROL |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 2.75-18 |
| Rear Tire | 3.00-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 125 kg (276 lb) |
| Fuel Capacity | 11.5 litres (3.04 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 13.00 HP (9.5 kW) at 7600 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.1 Hp/Kg |
| Top Speed | 111 km/h (69mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 15.3 seconds |
| 0-60 mph | 14.5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |