| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Benelli |
| Model Name | Century Racer 899 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 898 ccm (54.8 cubic inches) |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø88.0 mm x 49.5 mm (Ø3.46 inches x 1.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.78 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Electronic injection with three throttle bodies ø53 mm |
| Ignition | Single coil inductive discharge electronic ignition |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Decomposable, front steel trestle, rear aluminium alloy casting |
| Front Suspension | Upside down fork |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.91 inches) |
| Rear Suspension | ASD steel tube trellis swingarm. Shock with hydraulic adjustment and spring preload assembled with progressive link |
| Rear Suspension Travel | 144 mm (5.67 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Twin floating Wave disks |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Wave |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/65-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2085 mm (82.09 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.53 inches) |
| Overall Height | 1065 mm (41.93 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.68 inches) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.31 inches) |
| Dry Weight | 208.0 kg (459 lb) |
| Curb Weight | 218.0 kg (481 lb) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 120.00 HP (87.6 kW) at 9500 RPM |
| Max Torque | 88.00 Nm (64.71 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.55 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |