| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Benelli |
| Model Name | Macis 125 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø52.4 mm x 0.0 mm (Ø2.06 inches x 0 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0 |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Centrifugal clutch |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 100/80-R16 |
| Rear Tire | 120/80-r16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2095 mm (82.48 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.35 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.33 inches) |
| Curb Weight | 137.0 kg (302 lb) |
| Fuel Capacity | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 12.10 HP (8.8 kW) at 8500 RPM |
| Max Torque | 10.70 Nm (7.87 ft*lbs) at 6500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.09 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 16.7 seconds |
| 0-60 mph | 15.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |