| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Benelli |
| Model Name | Titanium 07 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1131 ccm (69.02 cubic inches) |
| Engine Type | In-line three |
| Bore x Stroke | Ø88.0 mm x 62.0 mm (Ø3.46 inches x 2.44 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.42 |
| Compression Ratio | 11.9:1 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Injection EURO 3 |
| Ignition | Digital - inductive type via electronic engine management |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Dry clutch with aluminium case |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | ´ |
| Front Suspension Travel | 1000 mm (39.37 inches) |
| Rear Suspension | ASD steel tube trellis swingarm with totally adjustable shock absorber |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-;17 |
| Rear Tire | 180/55-;;17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2100 mm (82.68 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.71 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 24.0° degrees |
| Trail | 95 mm (3.74 inches) |
| Wheelbase | 780 mm (30.71 inches) |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 135.44 HP (98.9 kW) at 9250 RPM |
| Max Torque | 117.00 Nm (86.03 ft*lbs) at 6750 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |