| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Benelli |
| Model Name | TNT 899S |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 899 ccm (54.86 cubic inches) |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø88.0 mm x 49.2 mm (Ø3.46 inches x 1.94 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.79 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | With catalytic converter and oxigen sensor |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet clucth 10 discs |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Ø43 mm upside-down fork, with idraulic extension / compression and spring preload adjustments |
| Rear Suspension | Steel trestle swingarm, progressive rear dumper with idraulic extension/compression and spring preload adjustments |
| Front Brakes | Double disc. Twin floating disks |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2100 mm (82.68 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.71 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 24.0° degrees |
| Trail | 95 mm (3.74 inches) |
| Wheelbase | 1443 mm (56.81 inches) |
| Dry Weight | 208.0 kg (459 lb) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 118.01 HP (86.1 kW) at 9500 RPM |
| Max Torque | 88.00 Nm (64.71 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.51 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.6 seconds |
| 0-60 mph | 3.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |