| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Beta |
| Model Name | RE 125 4T |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø54.0 mm x 54.0 mm (Ø2.13 inches x 2.13 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Timing System | OHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric & kick |
| Lubrication System | Forced with pump |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | 240 mm (9.45 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 205 mm (8.07 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 120/80-18 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.28 inches) |
| Overall Height | 1200 mm (47.24 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.04 inches) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.94 inches) |
| Ground Clearance | 292 mm (11.5 inches) |
| Dry Weight | 103.0 kg (227 lb) |
| Curb Weight | 110.0 kg (243 lb) |
| Fuel Capacity | 5.70 litres (1.51 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |