| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Beta |
| Model Name | REV 50 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Trial |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø39.5 mm x 40.8 mm (Ø1.56 inches x 1.61 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.97 |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Dell´ orto PHBG 21 |
| Ignition | AET |
| Lubrication System | mix with fuel 1,5 % (synthetic oil) |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi-disc clutch |
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Steel |
| Front Suspension | Hydraulic fork with ø38 mm shaft |
| Rear Suspension | Monoshock with adjustable spring preload |
| Front Brakes | Single disc. 2-opposed pistons |
| Front Brakes Diameter | Ø175 mm (Ø6.89 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. 2-opposed pistons |
| Rear Brakes Diameter | Ø150 mm (Ø5.91 inches) |
| Front Tire | 2.50-19 |
| Rear Tire | 3.5-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1850 mm (72.83 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.35 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.13 inches) |
| Seat Height | 620 mm (24.41 inches) |
| Wheelbase | 1210 mm (47.64 inches) |
| Ground Clearance | 300 mm (11.81 inches) |
| Dry Weight | 60.0 kg (132 lb) |
| Fuel Capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 0.50 litres (0.13 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |