| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | F 800 R |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 798 ccm (48.7 cubic inches) |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø82.0 mm x 75.6 mm (Ø3.23 inches x 2.98 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.08 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management (BMS-KP) |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Dry sump |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, hydraulically operated |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Bridge-type aluminium frame, load-bearing engine |
| Front Suspension | Telescopic fork, Ø 43 mm |
| Front Suspension Travel | 125 mm (4.92 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium double sided swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable |
| Rear Suspension Travel | 125 mm (4.92 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø265 mm (Ø10.43 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2145 mm (84.45 inches) |
| Overall Width | 905 mm (35.63 inches) |
| Overall Height | 1160 mm (45.67 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 25.0° degrees |
| Trail | 91 mm (3.58 inches) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.84 inches) |
| Dry Weight | 177.0 kg (390 lb) |
| Curb Weight | 199.0 kg (439 lb) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 85.83 HP (62.6 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 86.00 Nm (63.24 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.43 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.1 seconds |
| 0-60 mph | 3.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |