| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | K 1200 LT |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1172 ccm (71.52 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø75.0 mm x 70.0 mm (Ø2.95 inches x 2.76 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.07 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension Travel | 102 mm (4.02 inches) |
| Front Tire | 120/70-r17 |
| Rear Tire | 160/70-r17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Dry Weight | 378 kg (833 lb) |
| Fuel Capacity | 23 litres (6.08 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 98.00 HP (71.5 kW) at 6750 RPM |
| Max Torque | 115.00 Nm (84.56 ft*lbs) at 4750 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.23 Hp/Kg |
| Top Speed | 200 km/h (124mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.8 seconds |
| 0-60 mph | 5.5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |