| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | K 1200 LT |
| Year | 2004 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1171 ccm (71.46 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø70.5 mm x 75.0 mm (Ø2.78 inches x 2.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.94 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 102 mm (4.02 inches) |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø285 mm (Ø11.22 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 160/70-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2505 mm (98.62 inches) |
| Overall Width | 920 mm (36.22 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Passenger Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Wheelbase | 1637 mm (64.45 inches) |
| Dry Weight | 353.5 kg (779 lb) |
| Fuel Capacity | 24 litres (6.34 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 116.00 HP (84.7 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 120.00 Nm (88.24 ft*lbs) at 5250 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.29 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.3 seconds |
| 0-60 mph | 5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 4.3 litres/100km (54.67 mpg) |