| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 100 RT |
| Year | 1995 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 979 ccm (59.74 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Starter System | Electronic |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 807 mm (31.77 inches) |
| Dry Weight | 214 kg (472 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 60.00 HP (43.8 kW) at 6500 RPM |
| Max Torque | 72.60 Nm (53.38 ft*lbs) at 3500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.25 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.5 seconds |
| 0-60 mph | 5.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |