| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 1150 RS |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Sport-touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1130 ccm (68.96 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø70.0 mm x 101.0 mm (Ø2.76 inches x 3.98 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.69 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Air and Oil |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.72 inches) |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.31 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø276 mm (Ø10.87 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 170/60-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 830 mm (32.68 inches) |
| Passenger Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Dry Weight | 246 kg (542 lb) |
| Fuel Capacity | 23 litres (6.08 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 95.90 HP (70.0 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 100.00 Nm (73.53 ft*lbs) at 5750 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.35 Hp/Kg |
| Top Speed | 215 km/h (134mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.8 seconds |
| 0-60 mph | 4.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |