| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 1150 RS |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Sport-touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1130 ccm (68.96 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 780 mm (30.71 inches) |
| Passenger Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1473 mm (57.99 inches) |
| Dry Weight | 239 kg (527 lb) |
| Fuel Capacity | 23 litres (6.08 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 94.00 HP (68.6 kW) at 7250 RPM |
| Max Torque | 100.30 Nm (73.75 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.35 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.8 seconds |
| 0-60 mph | 4.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |