| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 1200 C |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1170 ccm (71.4 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 740 mm (29.13 inches) |
| Wheelbase | 1650 mm (64.96 inches) |
| Dry Weight | 256 kg (564 lb) |
| Fuel Capacity | 17.5 litres (4.62 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 61.00 HP (44.5 kW) at 5000 RPM |
| Max Torque | 97.60 Nm (71.76 ft*lbs) at 3000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.21 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.3 seconds |
| 0-60 mph | 6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |