| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 1200 C Independent |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1170 ccm (71.4 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø73.0 mm x 101.0 mm (Ø2.87 inches x 3.98 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.72 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 144 mm (5.67 inches) |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.94 inches) |
| Front Tire | 100/90-zr18 |
| Rear Tire | 170/80-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 740 mm (29.13 inches) |
| Dry Weight | 245 kg (540 lb) |
| Fuel Capacity | 17 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 61.00 HP (44.5 kW) at 5000 RPM |
| Max Torque | 98.00 Nm (72.06 ft*lbs) at 3000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.22 Hp/Kg |
| Top Speed | 168 km/h (104mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.1 seconds |
| 0-60 mph | 5.8 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |