| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | BMW |
| Model Name | R 850 R |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 848 ccm (51.75 cubic inches) |
| Engine Type | 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø70.0 mm x 87.0 mm (Ø2.76 inches x 3.43 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.8 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.72 inches) |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.31 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 160/60-zr18 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 760 mm (29.92 inches) |
| Dry Weight | 235 kg (518 lb) |
| Fuel Capacity | 18 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 70.00 HP (51.1 kW) at 7000 RPM |
| Max Torque | 77.00 Nm (56.62 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.27 Hp/Kg |
| Top Speed | 187 km/h (116mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.4 seconds |
| 0-60 mph | 5.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |