| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Cagiva |
| Model Name | Navigator 1000 |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 996 ccm (60.78 cubic inches) |
| Engine Type | V2 |
| Bore x Stroke | Ø98.0 mm x 66.0 mm (Ø3.86 inches x 2.6 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.48 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | High strength steel tubular frame |
| Front Suspension | Upside down telscopic hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.91 inches) |
| Rear Suspension | Progressive, single shock absorber with adjustable spring preload |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2104 mm (82.83 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.28 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.13 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.69 inches) |
| Trail | 80 mm (3.15 inches) |
| Wheelbase | 1431 mm (56.34 inches) |
| Ground Clearance | 175 mm (6.89 inches) |
| Dry Weight | 210.0 kg (463 lb) |
| Fuel Capacity | 20.06 litres (5.3 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 96.70 HP (70.6 kW) at 8400 RPM |
| Max Torque | 88.30 Nm (64.93 ft*lbs) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.41 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.2 seconds |
| 0-60 mph | 4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |