| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Cagiva |
| Model Name | T4 500 E |
| Year | 1989 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 451 ccm (27.52 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø94.0 mm x 65.0 mm (Ø3.7 inches x 2.56 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.45 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | OHC |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 3.00-21 |
| Rear Tire | 5.10-17 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 160 kg (353 lb) |
| Fuel Capacity | 12 litres (3.17 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 38.00 HP (27.7 kW) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.24 Hp/Kg |
| Top Speed | 141 km/h (88mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.6 seconds |
| 0-60 mph | 5.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |