| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Derbi |
| Model Name | Cra07 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Concept |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Keihin CVK 306 B |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet housing |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic |
| Transmission (Final Drive) | Shaft drive (cardan) |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 110/70-15 |
| Rear Tire | 130/80-15 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1970 mm (77.56 inches) |
| Wheelbase | 1365 mm (53.74 inches) |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |