| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Derbi |
| Model Name | GP1 125 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø57.0 mm x 48.6 mm (Ø2.24 inches x 1.91 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.17 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Keihin CVK 306 B |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Oil pump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | 100 mm (3.94 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Brakes | Single disc. Ventilated |
| Front Brakes Diameter | Ø245 mm (Ø9.65 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Ventilated |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/70-14 |
| Rear Tire | 140/60-14 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1850 mm (72.83 inches) |
| Overall Width | 650 mm (25.59 inches) |
| Overall Height | 1228 mm (48.35 inches) |
| Dry Weight | 144 kg (317 lb) |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |