| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Derbi |
| Model Name | GPR 50 Nude |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø39.9 mm x 40.0 mm (Ø1.57 inches x 1.57 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. 14 mm |
| Ignition | C.D.I. |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Oil pump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Multi-plate |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | 40 mm. Upside-down fork. |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.33 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock. |
| Rear Suspension Travel | 110 mm (4.33 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Front Tire | 100/80-17 |
| Rear Tire | 130/70-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1961 mm (77.2 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.35 inches) |
| Overall Height | 1116 mm (43.94 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.27 inches) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.57 inches) |
| Dry Weight | 102.0 kg (225 lb) |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |