| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Ducati |
| Model Name | 998 |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 998 ccm (60.9 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø100.0 mm x 63.5 mm (Ø3.94 inches x 2.5 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.57 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DESMODROMIC VALVE CONTROL |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 127 mm (5 inches) |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 190/50-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2030 mm (79.92 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.51 inches) |
| Dry Weight | 198 kg (437 lb) |
| Fuel Capacity | 17 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 123.00 HP (89.8 kW) at 9750 RPM |
| Max Torque | 97.00 Nm (71.32 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.55 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |