| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Ducati |
| Model Name | HM Hypermotard |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Concept |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1000 ccm (61.02 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DESMODROMIC VALVE CONTROL |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Trellis frame |
| Front Suspension | Marzocchi R.A.C. forks |
| Rear Suspension | Ohlins single-sided swingarm |
| Front Brakes | Single disc. Bremo |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Dry Weight | 175.0 kg (386 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 100.00 HP (73.0 kW) |
| Power/Weight Ratio | 0.51 Hp/Kg |
| Top Speed | 220.0 km/h (137mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.6 seconds |
| 0-60 mph | 3.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |