| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | GAS GAS |
| Model Name | EC 200 |
| Year | 2002 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 199.4 ccm (12.17 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø62.5 mm x 65.0 mm (Ø2.46 inches x 2.56 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.96 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 295 mm (11.61 inches) |
| Rear Suspension Travel | 320 mm (12.6 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 940 mm (37.01 inches) |
| Wheelbase | 1475 mm (58.07 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.39 inches) |
| Fuel Capacity | 9.5 litres (2.51 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 38.00 HP (27.7 kW) at 9000 RPM |
| Max Torque | 35.30 Nm (25.96 ft*lbs) at 7850 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |