| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Gilera |
| Model Name | Fuoco 500ie |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 492 ccm (30.02 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø94.0 mm x 71.0 mm (Ø3.7 inches x 2.8 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.32 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | Euro 3 |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Twin leading link |
| Rear Suspension | Twin hydraulic shock absorber |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 160/70-14 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 244.0 kg (538 lb) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |