| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Gilera |
| Model Name | Fuoco 500ie |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 492 ccm (30.02 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø94.0 mm x 71.0 mm (Ø3.7 inches x 2.8 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.32 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Ignition | double ignition |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Twin leading link |
| Rear Suspension | Twin hydraulic two way damped |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 140/70-14 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2210 mm (87.01 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Wheelbase | 1550 mm (61.02 inches) |
| Curb Weight | 235.0 kg (518 lb) |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 38.89 HP (28.4 kW) at 7250 RPM |
| Max Torque | 44.00 Nm (32.35 ft*lbs) at 5200 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.17 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 8.4 seconds |
| 0-60 mph | 8 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |