| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Goes |
| Model Name | 350 S |
| Year | 2010 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 313 ccm (19.1 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø78.0 mm x 65.6 mm (Ø3.07 inches x 2.58 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.19 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Mikuni VM 26 |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Independent double A-arm, prel |
| Rear Suspension | Mono-shock swing arm, preload |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 21/7-10 |
| Rear Tire | 20/10-9 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1830 mm (72.05 inches) |
| Overall Width | 1150 mm (45.28 inches) |
| Overall Height | 1050 mm (41.34 inches) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.79 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.69 inches) |
| Dry Weight | 211.0 kg (465 lb) |
| Fuel Capacity | 9.30 litres (2.46 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 51.00 HP (37.2 kW) at 6500 RPM |
| Max Torque | 24.00 Nm (17.65 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.22 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.1 seconds |
| 0-60 mph | 5.8 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |