| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Harley-Davidson |
| Model Name | FLTRX Road Glide Custom |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1573 ccm (95.99 cubic inches) |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø98.4 mm x 111.3 mm (Ø3.87 inches x 4.38 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.88 |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | OHV |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Lubrication System | Pressurized, dry-sump. With oil cooler for Twin Cam 103 engine. |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Multi-plate, wet |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Mild steel; tubular frame; two-piece stamped and welded backbone; cast and forged junctions; twin downtubes; bolt-on rear frame with forged fender supports; MIG welded |
| Front Suspension | 41.3 mm telescopic, triple-circuit damping |
| Front Suspension Travel | 117 mm (4.61 inches) |
| Rear Suspension | Air-adjustable |
| Rear Suspension Travel | 76 mm (2.99 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston fixed caliper |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. 4-piston fixed caliper |
| Rear Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Front Tire | 130/70-B18 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2507 mm (98.7 inches) |
| Seat Height | 688 mm (27.09 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 26.0° degrees |
| Trail | 170 mm (6.69 inches) |
| Wheelbase | 1613 mm (63.5 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Dry Weight | 350.2 kg (772 lb) |
| Fuel Capacity | 22.70 litres (6 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Torque | 126.00 Nm (92.65 ft*lbs) at 3500 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |