| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | CB1000R |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 998 ccm (60.9 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø75.0 mm x 56.5 mm (Ø2.95 inches x 2.22 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.33 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. PGM-FI electronic fuel injection |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorised with electronic advance |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | 43mm inverted HMAS cartridge-type telescopic fork with stepless preload, compression and rebound adjustment, 120mm cushion stroke |
| Rear Suspension | Monoshock with gas-charged HMAS damper featuring 10-step preload and stepless rebound damping adjustment, 128mm axle travel |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø310 mm (Ø12.2 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø256 mm (Ø10.08 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2105 mm (82.87 inches) |
| Overall Height | 2105 mm (82.87 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.48 inches) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.89 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Dry Weight | 217.0 kg (478 lb) |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 123.37 HP (90.1 kW) at 10000 RPM |
| Max Torque | 100.00 Nm (73.53 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.51 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.6 seconds |
| 0-60 mph | 3.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |