| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | Hornet |
| Year | 1999 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 600 ccm (36.61 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø65.0 mm x 45.2 mm (Ø2.56 inches x 1.78 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.44 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 125 mm (4.92 inches) |
| Rear Suspension Travel | 128 mm (5.04 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø296 mm (Ø11.65 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 130/70-zr16 |
| Rear Tire | 180/55-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 780 mm (30.71 inches) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.91 inches) |
| Curb Weight | 197 kg (434 lb) |
| Weight Distribution (front - rear) | 50% - 50% |
| Fuel Capacity | 16 litres (4.23 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 94.00 HP (68.6 kW) at 12000 RPM |
| Max Torque | 62.00 Nm (45.59 ft*lbs) at 9500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.48 Hp/Kg |
| Top Speed | 218 km/h (135mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.8 seconds |
| 0-60 mph | 3.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 7.9 litres/100km (29.76 mpg) |