| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | PCX |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 125 ccm (7.63 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. PGM-FI |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Tubular steel underbone |
| Front Suspension | Telescopic front fork |
| Rear Suspension | Unit swing arm |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Dimensions |
|---|
| Wheelbase | 1305 mm (51.38 inches) |
| Fuel Capacity | 6.20 litres (1.64 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 10.06 HP (7.3 kW) |
| Max Torque | 11.00 Nm (8.09 ft*lbs) |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |