| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | SCV 100 Lead |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 102 ccm (6.22 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Bore x Stroke | Ø50.0 mm x 52.0 mm (Ø1.97 inches x 2.05 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.96 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. 18mm VK-type |
| Ignition | Capacitor Discharge (CDI) |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Centrifugal, automatic |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 765 mm (30.12 inches) |
| Trail | 90 mm (3.54 inches) |
| Wheelbase | 1235 mm (48.62 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.71 inches) |
| Dry Weight | 100.5 kg (222 lb) |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 6.90 HP (5.0 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 7.50 Nm (5.51 ft*lbs) at 5500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.06 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |