| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | SW-T600 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 582 ccm (35.52 cubic inches) |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø72.0 mm x 71.5 mm (Ø2.83 inches x 2.81 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.01 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. PGM-FI electronic fuel injection |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorised with electronic advance |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Automatic; centrifugal |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Centre bone; steel tube |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork, 105mm axle travel |
| Rear Suspension | Dual conventional dampers with 5-step spring preload adjustment, 115mm axle travel |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Front Brakes Diameter | Ø276 mm (Ø10.87 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/80-14 |
| Rear Tire | 150/70-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2285 mm (89.96 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.31 inches) |
| Overall Height | 1430 mm (56.3 inches) |
| Seat Height | 755 mm (29.72 inches) |
| Trail | 105 mm (4.13 inches) |
| Wheelbase | 1600 mm (62.99 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.31 inches) |
| Curb Weight | 247.0 kg (545 lb) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 50.56 HP (36.9 kW) at 7500 RPM |
| Max Torque | 55.00 Nm (40.44 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.2 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.6 seconds |
| 0-60 mph | 6.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |