| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Honda |
| Model Name | XL 125 |
| Year | 1977 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø56.5 mm x 49.5 mm (Ø2.22 inches x 1.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.14 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | OHC |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 2.75-21 |
| Rear Tire | 3.50-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 110 kg (243 lb) |
| Fuel Capacity | 6 litres (1.59 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 13.00 HP (9.5 kW) at 9400 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.12 Hp/Kg |
| Top Speed | 114 km/h (71mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 13 seconds |
| 0-60 mph | 12.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |