| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Husaberg |
| Model Name | FE 450 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 449 ccm (27.4 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø95.0 mm x 63.5 mm (Ø3.74 inches x 2.5 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.5 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection. Keihin EFI |
| Ignition | Kokusan digital |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Pressure lubrication with 2 oil pumps |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | 2-into-1, twin manifold/nickel-plated, aluminium rear muffler |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi-disc clutch, operated hydraulically |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Double cradle perimeter design 25CrMo4. Cross-linked Polyethylene (PE) subframe. |
| Front Suspension | WP-USD Ø 48 mm Closed Cartridqe |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.81 inches) |
| Rear Suspension | WP-PDS DCC shock absorber |
| Rear Suspension Travel | 335 mm (13.19 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 140/80-18 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 985 mm (38.78 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 26.5° degrees |
| Wheelbase | 1490 mm (58.66 inches) |
| Ground Clearance | 390 mm (15.35 inches) |
| Dry Weight | 114.0 kg (251 lb) |
| Curb Weight | 124.0 kg (273 lb) |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |