| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Husqvarna |
| Model Name | 125 WR |
| Year | 1985 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 123 ccm (7.51 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø55.0 mm x 52.0 mm (Ø2.17 inches x 2.05 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.06 |
| Stroke | 2 |
| Timing System | MEMBRANE |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 3.00-21 |
| Rear Tire | 4.50-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 98 kg (216 lb) |
| Fuel Capacity | 11 litres (2.91 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 10.00 HP (7.3 kW) at 8500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.1 Hp/Kg |
| Top Speed | 95 km/h (59mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 15.3 seconds |
| 0-60 mph | 14.5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |